Sigmund Freud

Szerző:
Sigmund Freud (1856-1939) a pszichoanalízis atyja 
 
Freud pszchoanalítikus kanapéjaA pszichoanalízis a pszichológiában mélylélektani vizsgálati és kezelési módszer, mely a lelki zavarokat a tudatalatti okok feltárásával igyekszik gyógyítani.
 
A módszer megalakítója és névadója a világhírű osztrák neurológus, Sigmund Freud. Alapelmélete, hogy az elfojtás révén tudattalanná váló emlékek és vágyak nagy hatással vannak a személy motivációira, viselkedésére és neurózis forrásává válhatnak. A tudattalan emlékek és gondolatok felszínre hozásával ezek a neurózisok kezelhetőek. Erre irányuló módszerét nevezte el Freud pszichoanalízisnek. Kezdetben kollégája, Breuer nyomán hipnózissal dolgozott.
Miután azt tapasztalta, hogy nem mindenki hipnotizálható, a szabad asszociáció módszerét kezdte alkalmazni. Alapvető jelentőséget tulajdonított az álomfejtésnek, ezt nevezte a tudattalanhoz vezető via regiának, vagyis királyi útnak. 
 
Freud elmélete szerint a személyiség három fontos összetevője az Id (Ösztön-én), az Ego (Én) és Superego (Felettes-én). Az Én a személyiség végrehajtó szerve, a józan állapot és a hatékony tevékenységek központja. A Felettes-én az erkölcsi előírások és normák belső képviselője. Kontroll alatt tartja cselekedeteinket, minősíti azok helyességét, vagy helytelenségét. Az Ösztön-én a szenvedélyek forrása, a személyiség legprimitívebb része. Az Én a Felettes-én és az Ösztön-én feszültsége között található, és igyekszik ezeket a feszültségi különbségeket harmóniába hozni.
Amikor az Ösztön-én túl nagy harcban áll a Felettes-énnel, akkor az Én és a Felettes-én „eltávolítják” az Ösztön-ént, azaz a tartalmát a lélek tudatalatti részébe nyomják Az elfojtott tartalmak rejtett módszerekkel hatnak ránk. Neurózis akkor alakul ki, amikor az elfojtás illetve az érzelmek kifejezése nem működik megfelelően. Ez az állapot a pszichoanalízis módszerével, a Tudattalan feltárása nyomán kezelhető oly módon, hogy az emlékek felhasználásával és az álomfejtéssel elérhető a problémás tartalom.
Freud azt mondja: „Vágyom, tehát vagyok.” Az Ember ösztön és normák között él, a vágyak értelmezésének sorozatával áll szemben, a vágy pedig egy olyan megfoghatatlan erő, ami a tudattalanból fakad. Az elfojtás alapvető értelmezési tevékenységünk, az elfojtásban folyamatosan formálódik a pszichénk, ez a dinamika, feszültség teszi az embereket dinamikussá. A traumák, a lelki zavarok az elfojtás miatt alakulnak ki, mert a felettes én túl erős, nem jut hozzá a tudatalatti energiához, és a dinamika elakad. Ekkor kell terápiához folyamodni.

Ha rendelkezik okostelefonnal, elmentheti telefon számom, email címem és a beolvasott kódban található linkre kattintva jelentkezhet személyes vagy online pszichológiai terápiára személyes vagy online pszichológiai terápiára
Bencsik Andrea Pszichológus * Online, Veszprém, Zala, Vas, Somogy és Győr-Sopron megyében Indítsa el a QR kód alkalmazást, tartsa a kamerát a vonalkód fölé és amennyiben a telefonnak sikerült beolvasnia a kódot, egy halk hangjelzés után a képernyőre ki is írja az adatokat.

Online Pszichológiai tanácsadás Skype-on



Online pszichológiai tanácsadás

Online pszichológiai tanácsadásOnline pszichológiai tanácsadás? Amikor először hallottam erről a más országokban már bevált módszerről, megvallom őszintén, hogy élesen tiltakoztam. Azóta eltelt pár év, megváltoztak a dolgok, így a vélekedésem is.

Ma már minden elérhető interneten keresztül. Nem csak információk. Rendelhetünk bármit online, termékeket, ételt, ruházatot. Találhatunk társat is ezen a csatornán.

Az internet természetessé vált az élet minden területén. E-mailen, skype.on és különböző közösségi oldalakon keresztül osztjuk meg a velünk történő eseményeket, így tartjuk a kapcsolatot barátainkkal, ismerőseinkkel.

Miért ne kérhetnénk online tanácsot egy pszichológustól, ha éppen úgy érezzük, hogy elakadtunk az életünk fontos kérdéseiben?

Az online pszichológiai tanácsadás e-mailen vagy skype-on történő kapcsolatfelvétel nyomán történik.

A részletekkel kapcsolatban látogasson el az onlinepszichologus.com honlapomra.

Megmenthető házasság

Házasságterápia, a párkapcsolati terápiaAmikor egy házasság válságba kerül, amikor két ember egy ideje már nem igazán tud szót érteni egymással, nem képes közös nevezőre jutni, szinte jeges zuhanyként fogalmazódik meg a válás gondolata.

Szerencsére egyre többen tudják, hogy ebben a helyzetben is van segítség, és nem feltétlenül a végletesség jelent megoldást.

Pszichológusként azt tapasztalom, hogy azok a házasságok megmenthetőek, ahol megvan az elegendő érzelmi alap egymás iránt, és ahol mindkét félben megvan a törekvés egy megújult, közös jövő kialakítására.

A házasságterápia, a párkapcsolati terápia speciális módszerekkel nyithat új dimenziót nő és férfi számára a harmónia visszaszerzéséhez.

Meddőség és Lélek

Pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás meddőség eseténKözismert statisztikai tény, hogy napjainkban minden negyedik házaspár szembesül a vágyott gyermekáldás elmaradásával.

Az esetek 30 százalékában kifejezetten lelki okok állnak a terméketlenség hátterében.

Pszichológusként ugyanakkor azt is tapasztalom, hogy a kimutatott orvosi okok, a felállított diagnózisok a maguk szárazságával súlyos lelki válságot, belső megrendülést, a férfi és női önazonosság elbizonytalanodását váltják ki az érintetteknél.

A meddőségi kezelések jelentős fizikai és pszichés megterhelést jelentenek a nők számára.

A siker elérésében, a babavárásig vezető, sokszor rögös úton komoly segítséget jelent a pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás.