Carl Rogers

Szerző:
 
 
Carl Rogers (1902-1987) a XX. zzázad egyik legnagyobb pszichológusaCarl Rogers (1902-1987) a XX. zzázad egyik legnagyobb pszichológusa, a humanisztikus, személyközpontú pszichológia megalkotója. 
 
Személyiségelméletében az énfogalom (self-concept) kerül a középpontba. Kiinduló kérdései:"Mi vagyok én?", "Mit tehetek?". Az énfogalom befolyásolja a világ észlelését és a viselkedést, de nem feltétlenül tükrözi a valóságot, ezért a nem konzisztens élmények és érzések tudatba kerülése gátlódik. Az alkalmazkodási zavart az énfogalom és a valóság közti szakadék okozza, az elhárítás összeomlik, szorongás, emocionális zavarok alakulnak ki.
 
Elméletének másik fontos tényezője az énideál, az a kép, amilyenek szeretnénk lenni. A boldogság az az állapot, amikor az énideál és a reális énkép egymáshoz közel van.
Rogers szerint az emberek akkor egészségesebbek, ha feltétel nélküli pozitív elfogadásban részesülnek.
 
Elképzelése szerint az emberi természet eredendően jó, és megfelelő környezeti feltételek mellett minden személy képes a fejlődésre, képességeinek kibontakoztatására, személyisége fejlesztésére.
Rogers szerint a terapeutának nem az az elsődleges feladata, hogy kliense mondanivalóját értelmezze, hanem az, hogy kicsit átalakítva megismételje és ezáltal visszatükrözze gondolatait.
 
Rogers elmélete szerint a segítő kapcsolat nem lehet eredményes, ha a terapeuta nem képes értéket látni a másikban, nem rendelkezik azzal a mély és szilárd meggyőződéssel, hogy minden ember értékek hordozója. Ez az érték feltételek nélküli, nem függ attól, hogy az illető mit tesz, vagy mond, hogyan viselkedik.
 
A terápia értéke abban rejlik, hogy mindezt közvetíteni is tudjuk a másik felé, képesek legyünk visszatükrözni a személy pozitív értékeit.
 Legfontosabb összetevői:
-   pozitív érzelmi odafordulás
-   non-direktivitás → páciens iránti érdeklődés
-   feltétel nélküli elfogadás → tolerancia
 
A feltétel nélküli elfogadáshoz hozzátartozik a személy fejlődésébe, változásra való képességébe vetett hit is.
Ez a pozitív odafordulás jelenthet alapot a hiteles, fejlődést előmozdító szülő-gyerek, házastárs, tanár-diák kapcsolatoknak, illetve a barátságoknak. Hozzátartozik annak a jognak a tisztelete, elfogadása is, hogy a másik saját meggyőződése és értékei alapján irányítsa az életét. 
A feltétel nélküli elfogadás megtapasztalása hozzásegít ahhoz, hogy önmagunkat is el tudjuk fogadni.

Ha rendelkezik okostelefonnal, elmentheti telefon számom, email címem és a beolvasott kódban található linkre kattintva jelentkezhet személyes vagy online pszichológiai terápiára személyes vagy online pszichológiai terápiára
Bencsik Andrea Pszichológus * Online, Veszprém, Zala, Vas, Somogy és Győr-Sopron megyében Indítsa el a QR kód alkalmazást, tartsa a kamerát a vonalkód fölé és amennyiben a telefonnak sikerült beolvasnia a kódot, egy halk hangjelzés után a képernyőre ki is írja az adatokat.

Online Pszichológiai tanácsadás Skype-on



Online pszichológiai tanácsadás

Online pszichológiai tanácsadásOnline pszichológiai tanácsadás? Amikor először hallottam erről a más országokban már bevált módszerről, megvallom őszintén, hogy élesen tiltakoztam. Azóta eltelt pár év, megváltoztak a dolgok, így a vélekedésem is.

Ma már minden elérhető interneten keresztül. Nem csak információk. Rendelhetünk bármit online, termékeket, ételt, ruházatot. Találhatunk társat is ezen a csatornán.

Az internet természetessé vált az élet minden területén. E-mailen, skype.on és különböző közösségi oldalakon keresztül osztjuk meg a velünk történő eseményeket, így tartjuk a kapcsolatot barátainkkal, ismerőseinkkel.

Miért ne kérhetnénk online tanácsot egy pszichológustól, ha éppen úgy érezzük, hogy elakadtunk az életünk fontos kérdéseiben?

Az online pszichológiai tanácsadás e-mailen vagy skype-on történő kapcsolatfelvétel nyomán történik.

A részletekkel kapcsolatban látogasson el az onlinepszichologus.com honlapomra.

Megmenthető házasság

Házasságterápia, a párkapcsolati terápiaAmikor egy házasság válságba kerül, amikor két ember egy ideje már nem igazán tud szót érteni egymással, nem képes közös nevezőre jutni, szinte jeges zuhanyként fogalmazódik meg a válás gondolata.

Szerencsére egyre többen tudják, hogy ebben a helyzetben is van segítség, és nem feltétlenül a végletesség jelent megoldást.

Pszichológusként azt tapasztalom, hogy azok a házasságok megmenthetőek, ahol megvan az elegendő érzelmi alap egymás iránt, és ahol mindkét félben megvan a törekvés egy megújult, közös jövő kialakítására.

A házasságterápia, a párkapcsolati terápia speciális módszerekkel nyithat új dimenziót nő és férfi számára a harmónia visszaszerzéséhez.

Meddőség és Lélek

Pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás meddőség eseténKözismert statisztikai tény, hogy napjainkban minden negyedik házaspár szembesül a vágyott gyermekáldás elmaradásával.

Az esetek 30 százalékában kifejezetten lelki okok állnak a terméketlenség hátterében.

Pszichológusként ugyanakkor azt is tapasztalom, hogy a kimutatott orvosi okok, a felállított diagnózisok a maguk szárazságával súlyos lelki válságot, belső megrendülést, a férfi és női önazonosság elbizonytalanodását váltják ki az érintetteknél.

A meddőségi kezelések jelentős fizikai és pszichés megterhelést jelentenek a nők számára.

A siker elérésében, a babavárásig vezető, sokszor rögös úton komoly segítséget jelent a pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás.